Ezoterika? Často dobrá psychologie nebo životní moudrost!

S ezoterickými texty, videi a přednáškami se doslova roztrhl pytel. Češi, jeden z nejateističtějších národů v Evropě, doslova hltají nejrůznější duchovní a inspirativní texty, moudra, vhledy a návody. Není se co divit - lidé často potřebují něco, co převyšuje je nebo život, který žijí. Hledají vyšší smysl ve svém životě, hledají sami sebe, návody jak žít lépe, jak vyřešit svoje problémy, pocity, životní situace, karamboly, uvíznutí.

Často také mohou touhu po ezoterickém prožitku nastartovat krizové životní situace nebo prožitky, případně zážitky, které svým formátem přesahují běžný rozměr lidského chápání nebo vnímání.

Moje osobní zkušenost

I já si ráda poslechnu různá inspirativní videa nebo si přečtu zajímavý článek. Jsem totiž stále v životní situaci, kdy potřebuji vzpruhu, povzbuzení a občas i nasměrování nebo nový náhled na situaci, ve které se nacházím.

Duchovno či spiritualita mě vlastně provází celým mým životem. Ale to, co já ve videích, inspirativních textech, moudrech nebo vhledech hledám, je především návod, jak naložit prakticky se svým životem nebo problémy, které právě mám. Je to právě často výborná psychologie nebo sdílená moudrost, shrnutá ve zkratce a velmi srozumitelně pro ty, kdo hledají nebo potřebují pomoc či informace.

Proto mě mrzí, když jsou věci, označené za EZOTERICKÉ, šmahem házeny do pomyslného koše s tím, že to nemá v běžném racionálním životě co dělat, že se jedná o neseriózní záležitost. Proto také píši tento text. Já si totiž naopak myslím, že pokud k těmto zdrojům člověk přistupuje se zdravým rozumem a respektem, vnímáním svých potřeby a hranic i potřeb a hranic ostatních (tohle ještě ano a tohle už ne), touhou být otevřený a zdravě kritický k tomu co slyší, může si často pomoci sám, aniž by musel běhat po doktorech nebo brát pilulky na spaní či srovnání psychiky.

Je pravda, že pod ezoteriku se toho vejde tolik! Často se s ezoterikou spojuje spiritualita nebo mystika. Nebo je zde prezentována vazba na paranormální schopnosti či zkušenosti. Také návrat ke kořenům naší lidské podstaty či bytí. Je to ale tak, že každý jsme jiný, a proto i chápání určitých pojmů je díky našim životům, postojům a zkušenostem různé. I naše ezoterické či spirituální zážitky a prožitky můžeme různě chápat! Co je pro jednoho běžná realita, může být pro druhého mimo běžný dosah jeho pochopení nebo přijetí.

Pro skeptiky a pochybovače

Jsou věci, které se dějí, a běžná věda pro ně nemá vysvětlení. A ano, jsou věci "mezi nebem a zemí", které nemají dostupné racionální vysvětlení, například léčebné metody, které fungují navzdory chmurným lékařským předpovědím a odsuzování atd. Ale často jde jen o to, že určité jevy nemůžeme zmapovat, protože nemáme schopnosti či technologie, které by je zachytily.

A často tyto věci nechtějí připustit lidé, kteří se bojí, že by to ohrozilo jejich myšlenkové vzorce, postoje nebo či by museli pro jejich přijetí vystoupit ze své zaběhnuté komfortní zóny. Nebo lidé, kteří mají různé vytěsněné či nezpracované zážitky či myšlenkové vzorce a omezení.

Uvědomte si, že například ve středověku běžně lidé nevěděli, co je elektřina nebo blesky. Vůbec netušili, jak to vlastně funguje a že je možné je využít. Kdyby se středověký vesničan ocitl v dnešní době, asi by si myslel, že je vše ďáblovo dílo, zatímco my bychom si klidně surfovali po internetu.

Ale i současnost je zajímavá - kdo z lidí žijících v současné Evropě by dovedl popsat princip nadzvukových letadel? Nebo že existují živočichové, kteří se orientují pomocí vysílání odrazu a přijímání ultrazvuku (echolokaci)? A přesto tyto věci fungují a využíváme je. Protože jsme připustili, že je jiná možnost než to, co jsme do té doby považovali za platné, bylo možné se pustit do zkoumání a nakonec jsme tyto záležitosti a procesy implantovali do svého života a společnosti.

Proto si myslím, že je dobré vyzkoušet podívat se na tyto věci jinak! Vyzkoušet nějakou metodu či si přečíst nějaký text a podívat se na to z jiného úhlu - je tam něco, co mi může přinést porozumění pro moji situaci? Klid, vyrovnanost nebo útěchu? Možnost vyřešit svůj problém tak, jak by mě to do té doby nenapadlo? A pokud mám k něčemu odpor či nevíru, co za tím vlastně je? Proč mi to tak vadí?

Když budete hledat odpověď ve svém srdci - a každý máme srdce - pak se můžete dostat k zajímavým věcem, které jste sami o sobě nevěděli. Na cestu, o které jste vůbec netušili, že byste se na ní mohli vydat, ale na které budete mnohem šťastnější nebo zdravější. Budete cítit hlubší smysl života, naleznete další životní rozměr a naplnění.

Pokud k ezoterickým zdrojům člověk přistupuje se zdravým rozumem a respektem, vnímáním svých potřeby a hranic i potřeb a hranic ostatních (tohle ještě ano a tohle už ne), touhou být otevřený a zdravě kritický k tomu co slyším či čtu, může si často pomoci sám, aniž by musel běhat po doktorech nebo brát pilulky na spaní či srovnání psychiky.


Zajímal by mě váš názor, tenhle článek totiž ve mně rostl už nějakou dobu.

Můžete mi ho poslat na mail hypersenzitivita@seznam.cz nebo sdílet u příspěvku na facebookové stránce www.facebook.com/Hypersenzitivitacom-1943719979235042, moc ráda si přečtu, jak to vidíte vy.
 

Děkuji.

Bosorka Bára

Co říká internetový Slovník cizích slov?

Slovo EZOTERIKA, ESOTERIKA pochází z řeckého esoterikós = vnitřní, uzavřený. Význam slova je "odhalit tajemství", jak tvrdí prameny mysticky zaměřené. Jde o obor zabývající se mystickými záležitostmi. Esoterika je synonymem pro esoterismus (také ezoterizmus).

MYSTICKÝ
souvisící s mystikou; tajuplný, záhadný, mysteriózní

MYSTIKA
úsilí o náboženský prožitek

SPIRITUALIZMUS, SPIRITUALISMUS
názor, že bytí je duchovní povahy

SPIRITUÁLNÍ
duchovní, nadsmyslový, nadzkušenostní

SPIRITUÁLNO
duchovno

PARANORMÁLNÍ
mimo normalitu, neobyčejné schopnosti např. vnímání


Zdroj: https://www.slovnik-cizich-slov.cz