Léčení traumat - důležitý krok k nalezení sama sebe

Psychické neboli duševní trauma je psychické zranění nebo zážitek, významně narušující náš duševní stav a naši psychickou rovnováhu. Traumatizujícím zážitkem může být autonehoda, přírodní katastrofa, přepadení, násilné a kriminální činy, agrese, bezmoc v určitých situacích, rozvod nebo úmrtí v rodině, šikana, nevěra, týrání, zneužívání, ztráta zaměstnání, znásilnění... příčin může být mnoho. Důležité ale také je, jak se k traumatické situaci člověk postaví, záleží i na povaze, nervové soustavě a psychické kondici toho, kdo traumatickou událost zažije. 

 

Proč je zpracování psychického traumatu tak důležité? Navíc když není jednoduché tímto procesem projít, najít odvahu pustit se do léčení bolestivých věcí, někdy i velmi dávných, které mají původ v našem raném dětství. Postižený člověk totiž může trpět například úzkostí, poruchami spánku, panickými atakami, depresí, neurózami, změnami nálad, pocitem odtržení, opuštěnosti či dezorientovanosti v životě, posttraumatickou stresovou poruchou a dalšími příznaky, aniž by často tušil původní příčinu svých problémů. Někdy totiž traumatickou zkušenost opravdu téměř dokonale vytěsníme do podvědomí, zapomeneme, případně ji zažijeme ve velmi raném věku... ale trauma žije dál svým životem, pod povrchem.

Ale když seberete odvahu a vydáte se zpět do své vlastní minulosti nebo navíc narazíte na správného terapeuta, může vám už jen objev toho, co a jak vám ublížilo, velmi ulevit.

A vyléčit stará zranění, odpustit sobě i druhým a zahojit rány na duši je nesmírně léčivé, takže pak tuto zátěž můžete nechat za sebou a vyjít o mnoho lehčí, šťastnější a vědomější do svého nového, šťastnějšího a jasnějšího života.

Na internetu jsem našla výborný článek Ivety Havlové, který se vztahuje k tématu léčby traumatu a k tomu, jak se k léčbě traumatu postavit. Jmenuje se Úspěšné vyléčení z traumat a velice s ním souzním.


Držím palce všem, kdo hledají cestu ven z bolesti, smutku a trápení.

Bára

Můj blog o tom, jak se mi žije s mojí objevenou vysokou citlivostí čili hypersenzitivtou, najdete zde: https://hypersenzitivita.webnode.cz/blog.


Na každou bolest je totiž medicína,
jen jste ji ještě nenašli,
Respektive nenamíchali jste správný koktejl medicín
na pevně utkanou síť svých zranění
Navíc tento koktejl se často připravuje léta,
po jednotlivých složkách, po etapách
... musí se vyléčit jedna věc, pak nový stav stabilizovat,
aby se vůbec mohla ukázat další postupná úroveň
Ale hlavně potřebujete do hloubky pochopit
své dětství a svůj životní příběh...

... Pochopení svých zranění, jejich propojení,
celkové situace považuji za základ....

Iveta Havlová, www.ivetahavlova.cz