Jak se projevuje hypersenzitivita neboli zvýšená citlivost

23.08.2017

Dostupné zdroje uvádějí, že 15 až 20 procent lidí v populaci má citlivější nervovou soustavu a jsou vnímavější. Jako průkopnice ohledně fenoménu vysoce citlivých lidí je uváděna americká psycholožka Elaine Aronová, která se výzkumu hypersenzitivity věnuje.

Protože hypersenzitivní lidé více vnímají, jejich nervová soustava může být často zahlcena. Zpracovávají totiž více vjemů než běžný člověk, a proto mohou být dříve nebo více unaveni.

Níže uvedené informace jsou stručný výpis toho, jak se hypersenzitivita - zvýšená citlivost může projevovat. V literatuře najdete další příznaky hypersenzitivity, pro jejich rozsáhlost je zde ale není možné uvádět v plné šíři.

Hypersenzitivní lidé např. více než ostatní vnímají:

  • více vjemů a podnětů - jak zvukových, tak vizuálních, čichových či hmatových
  • emoce a nálady - svoje i ostatních
  • hlad
  • žízeň
  • únavu
  • předrážděnost
  • bolest - a to nejen svoji, ale i bolest ostatních lidí či zvířat
  • intenzitu a strukturu materiálů, barev nebo slunečního jasu
  • počasí, roční období
  • okolní prostředí a energie
  • rovnováhu a nestabilitu ve společnosti
  • nutnost akcí nebo aktivit, potřebných pro rodinné společenství či fungování okolní společnosti
  • nevyhovující či omezující oblečení

Více o věcech přemýšlejí a analyzují je, často různé věci zkoumají z více stran a může trvat déle, než k něčemu zaujmou stanovisko. Mají vlastní systém hodnot.

Mohou být zaměřeni na detail.

Uvádí se, že vysoce citliví lidé dovedou dobře naslouchat ostatním - často až tak, že na ně samotné nezbyde prostor.

Vysoce citliví lidé jsou intuitivní, mohou mít výrazně zvýšený šestý smysl, ale nemusí si toho být vědomi. Citlivě zachycují neverbální signály ostatních.

Hypersenzitivní osoby mohou být emocemi a náladami ostatních lidí nebo skupin či kolektivů velmi ovlivněni, někdy i natolik, že je pro ně obtížné poznat, co je jejich vlastní emoce a kdy už ostatních.

Mohou mít problémy s usínáním nebo pobytem v novém prostředí či pokud často střídají různá místa pobytu.

Mohou mít problémy i s cestováním - např. kvůli rychlé změně nebo kvůli lidem okolo.

Hypersenzitivní člověk může být také více citlivý na vliv kávy či obsah kofeinu v nápojích, různé léky, alkohol, antikoncepci, návykové látky.

V dětství a dospívání může být hypersenzitivní dítě mylně diagnostikováno jako dítě s poruchou pozornosti, hyperaktivitou, s ADHD.


Jak poznat zvýšenou citlivost?

Jak poznat, že jste doopravdy hypersenzitivní - vysoce citliví - vysoce senzitivní neboli Highly Sensitive Person - HSP?

Rozhodně si udělejte test, je to lepší metoda než si jen odškrtávat výše uvedené znaky hypersenzitivity.

Na internetu je test v češtině dostupný například ZDE nebo ZDE. Jde o soubor 23 otázek a v případě, že jich více jak polovinu zodpovíte kladně, můžete patřit k hypersenzitivním lidem. V angličtině naleznete test ZDE.

Test, zda jste hypersenzitivní neboli vysoce citliví, naleznete i v knize "Hypersenzitivní lidé mezi námi: Vysoká senzitivita od mínusu k plusu".


Bára

Můj blog o tom, jak se mi žije s mojí objevenou vysokou citlivostí čili hypersenzitivtou, najdete zde: https://hypersenzitivita.webnode.cz/blog


Copyright: Zemlik - Barbora Žemličková(c)2017
Všechna práva vyhrazena 2017
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky