Uhnout ze zajetých kolejí - proč je někdy dobré změnit směr?

Náš život ovládá spíše rutina a snadná předvídatelnost. Co se bude dít, kam půjdeme, co budeme dělat. Maximálně vás tak překvapí a vykolejí zpoždění autubusu, těhotenství, návštěva tchýně, pětka na vysvědčení nebo nevěra (klidně ta vaše). Rána bývají stejná, kolegové v práci také, gauč se doma taky nezmění během dne na vyhřívaný bazén.

Takový příjemný, poklidný stereotyp. Bezpečný, spolehlivý... a tak trochu NUDNÝ! A zkusili jste někdy dělat věci JINAK?

Jsou určitě lidé, kteří stereotyp potřebují. Ale co my ostatní - opravdu to je to, co v životě chceme? Proklouznout životem bezpečně od školy přes zaměstnání směrem k důchodu? 

Jsou chvíle, kdy se k nám dostanou různé výzvy a my je nepřijmeme. Určitě svoje důvody známe všichni. Třeba proto, že si:

  • nevěříme
  • bojíme se
  • máme zrovna lenivé období
  • myslíme si, že nám to vezmě čas na něco jiného


Ale tak to být nemusí. Představte si, že každý den chodíte do stejného obchodu nakupovat. Vždycky koupíte stejný chleba, rohlíky, jogurt stejné značky a párky. A kupujete pořád stejnou mléčnou čokoládu.

A proč? "Protože to tak dělají všichni... protože nám to kdysi kdo si řekl... protože to přece dělám vždycky... protože jít k jinému regálu a zkoumat jiné druhy zboží je moc namáhavé a riskantní..."

Jestli to máte se svým životem také tak, možná je nejvyšší čas změnit směr a trošku sami sebe v životě překvapit.


Kývněte na nabídku víkendu u známých, nové pracovní příležitosti, možnosti vyzkoušet si nový koníček či sport nebo si výjimečně zajít půjčit knihu do knihovny či zajít na film do letního kina. A jestli jste akční převážně jen v tlupě, vyražte někam sami! Partnera a kamarády či bezva kámošky nechte doma.


Klidně si místo víkendového úklidu vyjeďte kousek za město, lehněte si do trávy a dívejte se na oblohu a mraky, co po ní plují. A příště jděte, a vyzkoušejte zase něco jiného. Něco, co jste ještě nikdy (nebo už hodně dlouho) nezkoušeli. Třeba si vykoupejte nohy v potoce, podržte někomu dveře, na podzim pouštějte draka, místo pravidelného hypernákupu v hypermarketu vyražte na farmářský trh. Každý den se hezky usmějte na 5 neznámých lidí a čím víc bude někdo bručoun, tím víc se na něj usmějte. Nebo si kupte pastelky a malujte každý den jako o život.

Určitě na něco přijdete.

Protože když to neuděláte, bude to jako v tom obchodě - kvůli bezpečnému nákupu minete regály se zbožím, které je dost možná chutnější nebo zajímavější nebo lepší než to, co pořád kupujete.

Jasně, existuje riziko, že si koupíte místo mléčné čokolády třeba hard hořkou s chilli papričkami a po ochutnání se nestačíte divit, ale příště... příště třeba narazíte na výbornou smetanovou čokoládu, o které se vám bude zdát nejméně ještě týden. Věřte mi, stojí to za to. 

Tak si to pěkně užijte - a ať máte jednou na co vzpomínat. ;-)


Bára Žemličková
https://hypersenzitivita.webnode.cz