Vysoká citlivost – tak trochu jako jet nahatý v narvané tramvaji

Jen těžko lze někdy vysvětlit, jak se může cítit hypersenzitivní neboli vysoce citlivý člověk. Mám ráda nadsázku i ironii, takže - jaké to tedy může být, cítit víc emoce a nálady druhých, vnímat víc podnětů, cítit i to, co jiní necítí, vnímat víc než vnímají jiní?

Opravdu to může být, jako když jedete nahatí v narvané tramvaji.

Kdyby ti ostatní alespoň byli taky nazí! Ale máte smůlu, všichni jsou oblečení. Někteří mají dokonce na sobě něco jako brnění nebo zbroj s ostny či okovaná bagančata. Jediná výhoda asi je, že ti ostatní většinou netuší, že jste nazí, jen jim připadáte nějací... jiní. Zranitelnější, křehčí.
Zkuste si to představit - všechno prostě cítíte víc. Když je někdo blízko, opravdu je HODNĚ blízko. Přímo ve vaší osobní zóně. Když do vás někdo šťouchne loktem nebo vás majzne kabelkou, tak to cítíte také víc, než kdyby vás chránilo oblečení. Lidi, co si nesundávají batohy a prodírají se bezohledně doprostřed vozu, jsou také "báječní", ty přímo milujete a těšíte se na ně. Myšleno samozřejmě ironicky.

A co teprve když venku prší a na vás se lepí samé mokré kabáty! I vy jste najednou mokří od deště, i když nechcete. Nebo když tramvaj prudce zabrzdí či řízne zatáčku a všichni se na vás navalí. Vnímáte víc, cítíte víc a hlavně, cítíte intenzivněji, není nic, co by tvořilo štít mezi vámi a ostatními.

A jaké to je, když vám někdo dupne těžkou botou na bosou nohu, není potřeba do detailu popisovat. A užít si schválně zarytý jehlový podpatek do nártu dokážou asi jen masochisté.Naštěstí většinou nejezdíte nazí a bez ochrany tramvají každý den. A někteří citliví lidé nejezdí v tramvaji nazí vůbec a nebo vůbec nejezdí tramvají. A ti citlivci, co se poučili, se dokonce naučili oblékat. Proto i vy máte naději, že jednou pojedete tramvají, a ti ostatní na vás konečně nebudou tolik působit.Mějte se. ;-)

Moje poznámka: Jde opravdu o nadsázku. Ne každý hypersenzitivní člověk kvůli své hypersenzitivitě trpí, to by byl velký omyl. Je mnoho lidí, kteří fungují v životě normálně a svoji vysokou citlivost využívají ve prospěch ostatních nebo pro svůj spokojený osobní a profesní život. Jen jsem chtěla trochu jinak přiblížit, s čím se mohou někteří hypersenzitivní lidé potýkat.

A poznámka nakonec - neberte všechno tak vážně. Já opravdu nahá tramvají nejezdím :-D.

Vaše
Bosorka Bára :-)


Můj blog o tom, jak se mi žije s mojí objevenou vysokou citlivostí čili hypersenzitivtou, najdete zde:  https://hypersenzitivita.webnode.cz/blog.